UPPSALA – in loving memory

En vardagsrutin, ett hastigt möte i ett gathörn eller en händelse som förändrade ditt liv. ”Uppsala – in loving memory” är ett immersivt hörlursverk skapat av den Uppsalabaserade scenkonstnären Anna Haglund.

Projektet undersöker Uppsala, människorna som rör sig i staden och relationen däremellan. Utifrån historierna som samlas in kommer Anna Haglund att under 2021 skapa ett verk där publiken kommer att få var sitt par hörlurar i vilka en eller flera röster guidar dem runt i staden, berättar saker och ger instruktioner. I verket vävs minnen, promenader och möten samman till ett utforskande av stadens kollektiva minne.

Anna Haglund är intresserad av mosaiken av människor som lever i en stad och hur vi befolkar varandras liv utan att vara medvetna om det. Uppsala – in loving memory vill undersöka både det stora och det lilla i människors vardag, liv och tankar.

Insamlingen pågår till och med den 15 februari 2021 och görs via följande kanaler:

Ring: 073-399 62 33 (röstbrevlåda)
Mailauppsalainlovingmemory@gmail.com
Posta brev: Anna Haglund, Ateljéföreningen Hospitalet, Ulleråkersvägen 40A, 756 43 Uppsala

Projektet stöds med finansiering av Region Uppsala och Konstnärsnämnden.

Besök projektets hemsida: www.inlovingmemory.se
Följ projektet på Anna Haglunds instagramkonto: annahaglundscenkonst
Kommunikation/PR: Birna B. Wallin och Emelie Bergbohm för Bohm Bohm Room
Illustration: Moa Schulman
Foto: Jonas Jörnberg